Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 :: Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

6.11.2019, Oznámení, DŮLEŽITÉ

Barevný podzim 2019 v Oslavanech.

Krásně barevný podzim je také v naších Oslavanech. Určitě to denně pozorujete, když projíždíte či procházite ulicemi a cestami. 

 

Můžete se o tom přesvědčit také na naučné hornicko-geologické stezce PERMOKARBONEM, která je asi 1,5 km dlouhá. 

 

Nyní je krásně barevná, veselá a skály nabízí pohled na spousty zkamenělin z doby permokarbonu. Jedná se tedy o prvohorní éru ve vývoji života na naší Zemi. 

 

Už víte kam vyrazíte na procházku zítra? Vřele doporučujeme, je zde nádherně a sluníčko má stále svítit, fajn procházku Vám přejí členové VSRO!

 

 

 

 

 

 

 

2.11.2019, Oslavany a významní umělci, DŮLEŽITÉ

Památka zesnulých - DUŠIČKY 2019

Památka zesnulých se slaví dnes tj. sobota 2. 11. 2019. 


Fotografie jsou ze hřbitova z Oslavan a vyobrazeny jsou zde zejména hornické hroby oslavanských havířů a těžařů. 


Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky, která každoročně připadá na 2. listopadu, je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Převzato z wikipedie. 


Vzpomeňme si tedy na všechny zesnulé kamarády, přátelé, rodinu i havíře, kteří již bohužel nejsou mezi námi. Čest jejich památce. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.11.2019, Oznámení, DŮLEŽITÉ

Nová kniha: Hornické památky ČR s popisem o RUD

Kniha - Hornické památky ČR, která byla vydaná na začátku roku 2019. Křest knihy proběhl 12. 2. 2019 v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. 

 

Vydalo ji nakladatelství Academia, 2019

 

Tuto knihu sepsali tito autoři: Jaromír Zelenka a Roman Živor.

 

Je zde také popisován náš revír - RUD a naše muzeum na zámku v Oslavanech. O našem revíru můžete číst od strany 528 - OSLAVANY - ZBÝŠOV - ZASTÁVKA.


Knihu lze zakoupit v knihkupectví a nebo na internetu, kniha stojí okolo 600-700 Kč. Záleží kde si knihu zakoupíte, od toho se také odvíjí daná cena. 


Kniha obsahuje 660 stran, takže je ideální pro dlouhé podzimní a zimní večery. Členové VSRO vřele doporučují k nahlédnutí, k prolistování a hlavně k pročtení!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.10.2019, Pozvánka, DŮLEŽITÉ

Podzimní povídání v expozici Kuchyně našich babiček

Podzimní povídání se odehrálo ve čtvrtek 17. 10. 2019 od 17 do 19 hodin v klubovně a v expozici v kuchyni našich babiček v muzeu na zámku. 

 

Při povídání v klubovně se popíjel vynikající čajík a pojídaly se sladké pochutiny, které napekly členky z VSRO. 


Vzpomínalo se na podzimní zvyky, podzimní zpracovávání ovoce a zeleniny tak, jak to dělaly naše babičky a prababičky. 

 

Akce se zúčastnilo 15 účastníků a 9 členů z VSRO. 

 

Všem zúčastněním mockrát děkujeme za jejich návštěvu, a také členům VSRO za organizaci a přípravu této již tradiční akce. 

 

Příště se můžte těšit na zimní povídání a zimní dobrůtky. 

 

 

 

 

 

5.10.2019, Oznámení, DŮLEŽITÉ

Nová členka VSRO - LENKA KNĚŽNÍKOVÁ

Představujeme Vám naši novou posilu do týmu členů VSRO:

 

jedná se o novou členku a průvodkyni VSRO Lenku Kněžníkovou z Oslavan, která je mezi námi už více než čtvrt roku. Díky pracovním povinnostem náš spolek reprezentuje o víkendu, kdy přes turistickou sezónu průvodcovala na zámku v Oslavanech. Velmi ráda by také došla v pátek na naše pravidelné brigády do klubovny na zámku, snad se jí tak brzy povede. 

 

Jsme moc rádi, že do našich řad přišla mladá, nadějná a milá slečna, která má chutť pracovat a průvodcovat v našem muzeu na zámku v Oslavanech. Věříme, že ji elán a nadšení bude nadále doprovázet.

 

Milá Leničko, přejeme Ti ať se Ti čím dál více u nás líbí a máš velkou motivaci v práci pro VSRO. Těšíme se na spolupráci s Tebou. 

 

 

 

 

 

 

 

4.10.2019, Oznámení, DŮLEŽITÉ

Poslední rozloučení s Rudolfem Hauptem.

V sobotu 28. 9. 2019 jsme se ve Zbýšově ve smuteční síni rozloučili s našim dlouholetým členem VSRO Rudolfem Hauptem. 

 

Fotografie jsou z tohoto roku z našich pátečních brigád v klubovně na zámku. Ruda vždy sedával na lavici u oken a veškeré dění velmi rád pozoroval s úsměvem na rtu. 

 

Rudíku, moc na Tebe vzpomínáme a velmi nám chybíš!

 

 

 

 

 

 

3.10.2019, Oznámení, DŮLEŽITÉ

Návštěvnost v muzeích při konání XXI. Oslavanských historických slavnostech

Při konání XXI. Oslavanských historických slavnostech v termínu 7.  - 8. září 2019 navštívilo naše muzea na zámku v Oslavanech 153 návštěvníků v sobotu a 110 návštěníků v neděli.

 

Celkem tedy 263 návštěvníků. Na tomto počtu se také podepsalo počasí, které se letos opravdu nevydařilo. Panovalo velmi chladné, deštivé a oblačné počasí. Mnoho turistů a návštěvníků nedorazilo. Ti, co přijeli či přišli si mohli vychutnat bohatý doprovodný kulturní a společenský program a hlavně navštívit naše velká muzea s průvodci. 

 

 

 

 

 

 

3.10.2019, Oznámení, DŮLEŽITÉ

15. Turistický den "Po hornických stezkách"

Turistický den se uskutečnil v neděli 8. 9. 2019 a panovalo velmi chladné ráno. Počasí letos tedy vůbec nepřálo, což se podepsalo i na počty účastníků naší tradiční akce.

 

Akce se zúčastnilo:

- 18 pěších "K pramenům těžby uhlí v Oslavanech", na 10 km,

- 8 cyklistů "Po Hornické cyklostezce" na 25 km a 50 km.

 

Účastníci při startu získali mapku, na vytyčených stanovištích historická razítka a v cíli obdrželi pamětní odznáček a Vandrovní list.

 

Všem turistům a cyklistům děkujeme, že se naší akce zúčastnili a budeme se těšit na další ročník, snad již bez deště. Ten se bude konat v neděli 13. září 2020.

 

 

 

 

 

 

8.9.2019, Pozvánka, DŮLEŽITÉ

Den horníků a energetiků 2019

Dne 5. září 2019 proběhlo v rámci doprovodného programu XXI. Oslavanských historických slavností Setkání s bývalými horníky a energetiky v zámecké restauraci v Oslavanech.


Akci uspořádal Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska a zúčastnilo se ho 58 osob.


Zdař Bůh!

 

 

 

 

 

 

6.9.2019, Pozvánka, DŮLEŽITÉ

Nástěnný kalendář Oslavan pro rok 2020

Nástěnný kalendář 2020 s názvem: VČERA a DNES vyrobili členové Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska ve spolurpáci s pracovníky města Oslavany. 

 

Zakoupit si jej můžete v rámci konání XXI. Oslavanských historických slavností na stánku města Oslavany a nebo v muzeu na zámku o víkendu 7. a 8. září 2019. 

 

Cena jednoho kalendáře činí 100 Kč

 

Kalendářů je omezené množství, neváhejte s jeho zakoupním!

 

 

 

 

starší novinky: 1 | 2 | 3 | .. | 11 |