Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 Hornictví a energetika / Expozice / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

Stálá expozice

Hornictví a energetika
Rosicko-Oslavanska

Expozice Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska seznamuje návštěvníky především s téměř 250letou historií dobývání černého uhlí v Rosicko-oslavanské pánvi.

Výstava je tématicky rozdělena do několika částí:

  • Geologie a mineralogie: jak rostlo uhlí, minerály a nerosty Rosicko-Oslavanska.
  • Vývoj hornického řemesla: přehled dolů v revíru, historické i novější metody těžby, život a práce horníků, nářadí a pracovní pomůcky. Důlní záchranná služba a její vybavení. Součástí expozice je i maketa důlní chodby s rubáním ve skutečné velikosti s důlní lokomotivou.
  • Oslavanská elektrárna – první parní velkoelektrárna na Moravě (1913–1993). Funkční velín elektrárny ze 40. let, telefonní ústředna, vývoj elektrifikace okresu, historické elektrospotřebiče.

Hornickou a energetickou expozici doplňují stálé výstavy:

  • Expozice lampových radiopřijímačů vyráběných od 20. let minulého století: gramofony, magnetofony, televizory, ale i vysavače, fotografické přístroje, promítačky, kamery atd.
  • Výstava Encyklopedie Oslavan. Historie města, archeologie, řemesla, význačné osobnosti, příroda a zemědělství Oslavanska.

Otevírací doba

Muzeum Hornictví a energetiky Rosicko-Oslavanska je veřejnosti přístupné o víkendech od května do září a ve významné dny (karmelská pouť, 1. máj, Dny evropského kulturního dědictví v září).

Po dobu letních prázdnin muzeum otevřeno út-ne 9-17 hod., poslední vstup v 16 hod. 

Objednání návštěvy: Pro hromadné výpravy, zájezdy a školní výlety je návštěvu muzea možné objednat na tel. čísle KIS Oslavany: 604 108 641, 546 423 283, e-mail: kis.oslavany@post.cz.

 

Vstupné

děti do 6 let

zdarma

mládež do 15 let, studenti do 26 let, senioři, ZTP 

50 Kč

dospělí a ostatní

100

Lapidárium

50

>>Vstupenka platí i do hasičského muzea

Kde nás najdete

Expozice se nachází v prostorách renesančního zámku v Oslavanech – Zámecká 1, Oslavany.

http://goo.gl/maps/EYVM9

Fotogalerie

 

Vernisáž

Expozice byla slavnostně otevřena 26. dubna 2001. Slavnostní vernisáže se vedle členů Vlastivědného spolku zúčastnili také PhDr. Miloš Zárybnický, předseda Matice hornické; Mgr. Antonín Reček, ředitel Okresního muzea Brno-venkov; Ing. Oldřich Chytil, předseda Klubu hornických důchodců Zbýšov; pan Vít Aldorf, starosta města Oslavany a starostové okolních obcí. Nechyběli ani zástupci tisku a kabelové televize.