Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 Teofil Hegner (1892–1980) / Osobnosti regionu / Historie / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

Teofil Hegner (1892–1980)

nar.: 26.10.1892 Boží Požehnání

zemř. 24.4.1980

Počátkem 20. století, kdy studoval v Brně, poznal na hřišti Moravské Slávie sport, který jej zcela zaujala. Byla jim kopaná. Pochopil, že tato hra by mohla získal v rodné vsi mládež a tím vytlačit dosud jedinou nejoblíbenější hru – hru na vojáky podporovanou německým vedením dolů, hru, která měla za účel připravovat budoucí brance na službu v rakousko-uherské armádě, aby byli ochotni bránit zájmy německého kapitálu.

Aby mohl „cvičit“ kopanou doma s kamarády, ušil si z hadrů míč - tzv. „pucku“, se kterou začal hrát s bratrem Konstantinem a Jindrou Kolesou a později i s dalšími kamarády v lese „na rajčuli“.

Byl průkopníkem nejen fotbalu, ale i lehké atletiky. „Pucka“ jim ale už nestačila a tak zatoužili kopnout si do míče koženého. Neváhali a 1. listopadu 1907 se sešli, aby ustanovili sportovní kroužek jménem „Jupiter“, ve kterém si budou platit příspěvky, aby si mohli kožený míč koupit. Později aby měli více štěstí v náboru nových členů i v samotné činnosti, změnili si roku 1909 jméno na „Fortuna“.

Nu a tak začal fotbal v tehdejším Božím Požehnání – Zastávce, pod „kaplanováním“ Teofila Hegnera. O celém dalším vývoji kopané je psáno v publikacích o založení kopané – SK Čechie.

Po 1. světové válce, která na nějakou dobu sport umlčela, byla činnost opět obnovena a klub dostal nové jméno: SK Čechie. Teofil Hegner se stal jeho prvním předsedou a kapitánem. Později se také stal členem Brněnské fotbalové župy, předchůdkyně Západomoravské fotbalové župy, kde se stal jejím předsedou.

Byl to tedy Teofil Hegner, který stál u kolébky fotbalového sportu v Zastávce. Věnoval mu celý svůj život a také v dalších jeho zálibách jako bylo divadlo, a myslivost, patřil k nejoblíbenějším funkcionářům oddílu kopané. Byl a zůstane příkladem obětavosti

František Čech


Článek byl publikován 12.11.2007