Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 František Posádka (1897–1957) / Osobnosti regionu / Historie / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

František Posádka (1897–1957)

Skromný a pracovitý člověk, rodák ze Zakřan, má největší zásluhy na vzniku Rozmnožovací chovatelské stanice v Rosicích. Tato stanice, původně založená v r. 1924 v Babicích nad Svitavou, nesplnila přes značně subvence své původní poslání a byla ztrátová. Po přestěhování do Kuřimi, kde se stal pan Posádka správcem, začala úspěšná léta jeho chovatelských úspěchů. Po roce 1934, kdy byl spolkový včelín za velkých ovací přemístěn do Rosic, vyšlechtil nový druh včely, které dal název „Rosička“. Tento druh se úspěšně choval až do roku 1969, kdy byl přijat návrh na rozmnožování včely kraňského kmene, dovezeného z Rakouska.

Dnes se chovají pouze tyto včelí matky. v úzké spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským dosahoval Posádka velmi dobrých výsledků. Oporou v jeho práci byl známý včelařský odborník ing. Jiří Savvin, s nímž ho pojilo nefalšované přátelství i stejný den narození.

Největším oceněním jeho úspěchů bylo udělení zlaté medeile za matky vystavované v r. 1937 v Bělehradě.

Jeho zásluhou byla také v r. 1950 převezena do Rosic busta MUDr. Františka Živanského, významného představitele moravského včelařství.

František Posádka zemřel v roce 1957 a je pochován na rosickém hřbitově.

Moderní včelařské středisko, na jehož vybudování v r. 1975 má především zásluhu p .jan Komárek, slouží svému účelu, a je ojedinělé svého druhu na celém území naší republiky.

Jaromír Šrámek (ROSA 1/97)


Článek byl publikován 12.11.2007