Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 80 let Masarykova sadu (1930–2010) / / / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

80 let Masarykova sadu (1930–2010)

Pokud zalistujete kronikou obce Příbram na Moravě z roku 1930, dozvíte se, že jednou z největších místní událostí v tomto roce, byly slavnosti dne 7. března. Ne všichni z mladší generace vědí, co tento den znamená, proč byl tento den dříve hojně slaven, kdo významný se v tento den roku 1850 narodil. Ti starší znají odpověď velmi dobře : Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavy v roce 1930 byly obzvláště významné – připadly na něj prezidentovy 80. narozeniny. Jak to probíhalo v Příbrami, nám přiblíží následující úryvky z kroniky.

V předvečer březnových oslav roku 1930 byl uspořádán lampionový průvod s doprovodnou hudbou, za okny příbramských domů hořely svíce, všechna okna na budově školy byla rozsvícena. V průvodu bylo napočítáno 70 lampionů a účastnily se ho všechny tehdejší příbramské zájmové spolky. Večer byly uskutečněny 2 veřejné přednášky o tomto významném státníkovi, kterých se účastnila většina obyvatel.

Ranní část oslav začínala ve škole, kde po poslechu státní hymny byl přečten blahopřejný telegram adresovaný panu prezidentovi. Oslavy pak pokračovaly po zbytek celého dne, ať už hraním divadla, či recitací básní žáků školy. Škola i místní domy byly vyzdobeny praporky státních barev a obrázky Masaryka. Jako trvalá upomínka na oslavu 80.narozenin p. prezidenta byl nazván obecní sad na cestě k Popovicím jako Jubilejní Masarykův sad. Tato významná příbramská památka byla v době nedávno minulé nenávratně poničena. Stavební suť s příměsí asfaltu napáchala nenávratné škody. Takový krok je srovnatelný s řáděním vandalů na pomníku, který někdo nedávno poškodil a povalil na zem. Zřejmě by zaplakalo srdce těm, kteří k tomuto místu měli citový vztah, znali jej z dob jeho slávy, nezničený a krásný a nebo tak jak jej znám já z Obecní kroniky. 

 

Lenka Trtilková, Příbramský zpravodaj 3/2010

 

Příbramská kronika na Internetu

 

http://www.galerie.pribramnamorave.cz/index.php?cat=5

 

 

 

 


Článek byl publikován 11.4.2010, poslední změna 29.12.2013