Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 300 let psacího stroje / Hornictví a energetika / Expozice / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

300 let psacího stroje

„300 let psacího stroje“
Pozvání na výstavu

 

Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska se sídlem na oslavanském zámku rozvíjí svoji činnost už čtrnáct let. Po celou dobu existence přichází občané a předávají do spolkového depozitáře velké množství různých starých přístrojů, nástrojů, zařízení atd. a také postupně věnovali 29 kusů psacích strojů. Protože si celý svět v letošním roce připomíná 300 let od patentování psacího stroje, připravuje Vlastivědný spolek malou expozici těchto psacích strojů, a to od nejstarších až po ty, co slouží stále i v současnosti. Expozice bude umístěna ve vestibulu radnice našeho města a všichni občané mají možnost si historické psací stroje prohlédnout.

Přesto, že je v současné době psací stroj vytlačen počítači, stále je ještě používán. Můžete si toho všimnout především u některých praktických lékařů, ale i jinde. První jakýsi psací stroj si nechal patentovat v roce 1706 britský inženýr Henry Mill jako „stroj na psaní písmen, připomínající tisk“. Henry Mill se narodil v roce 1683 (84). Dokumentace jeho prvního patentu se nedochovala. V roce 1714 si nechal patentovat druhý stroj k „vysazování nebo přepisování písmen jednotlivě nebo postupně jedno za druhým, jako při psaní, tak přesné, že se skoro nedá odlišit od tisku, velmi užitečné při pořizování veřejných zájmů“. Patent byl přijat a je pokládán za první návrh psacího stroje. Také Němec Friedrich von Knaus je považován za vynálezce psacího stroje. Sestrojil jich v létech 1753-1760 celkem šest různých typů. První záměry byly vedeny snahou o vyřešení mechanické pomůcky na psaní pro nevidomé a tak první stroj vyrobený ve Francii byl určen právě pro ně. V roce 1775 vyrobil Wolfgang von Kempelen z Prešpurku, tedy dnes Bratislavy, přístroj na psaní listin pro slepou vnučku Marie Terezie. I další vynálezci byli vedeni touto myšlenkou. V roce 1829 obdržel patent na psací stroj Wiliam Burt z USA. Stroj byl dřevěný a nesl název „typographer“.

Skutečný psací stroj s klávesnicí a inkoustem napuštěnou páskou byl rovněž vyroben v Americe a to v roce 1863. V roce 1874 pánové Christolpher L. Sholes a Carlos Glidden prodali svůj model psacího stroje tehdy krachující firmě Remington a ta je začala roku 1874 vyrábět sériově jako Typewriter. Pak začaly vznikat další modely, nejvíce prosluly značky Hammond, vyráběné od roku 1884 a Underwood vyráběný od roku 1896. První český psací stroj sestavil v 60. létech 19. století vynálezce a konstruktér Jindřich Odkolek, pražský měšťan ,majitel mlýnů a pekáren. Vyrobil jediný model, je velice odlišný psací mechanikou, po každém úderu se musí posunout krokovacím tlačítkem. Stroj byl konstruován pro psaní na rovnou podložku (arch papíru se pokládal na stůl). Byl vyroben jediný a přesto se uchoval do dnešních dní a je možné si ho prohlédnout v Národně technickém muzeu v Praze.

V českých zemích byly v první polovině 20. století nejrozšířenější americké Remingtony a německé Continentaly. Před druhou světovou válkou se psací stroje Remington krátce montovaly i v brněnské zbrojovce a ve 30. letech je vyráběl jediný český výrobce Karel Matouš z Českých Budějovic. To už se psací stroje klasické i kufříkové začaly běžně používat. V šedesátých létech přichází do praxe psací stroje elektrické, později vylepšené malým displejem a větší pamětí. Po té už nastoupily počítače a téměř z praxe psací stroje vytlačily. Expozice „300 let psacího stroje“ bude uvedena ve vestibulu radnice města Oslavany od 17. února do 12. dubna 2014. Ve dnech 12. a 13. dubna 2014 v rámci konání Prodejní výstavy drahých kamenů minerálů bude expozice přemístěna do Domu dětí a mládeže v Oslavanech. Přijďte si prohlédnout vývojovou řadu psacích strojů, kterou jsme pro vás připravili. Můžete si prohlédnout i Braillův psací stroj pro nevidomé. Za Vlastivědný spolek R-O Jarmila Plchová


Článek byl publikován 6.4.2014