Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 Masarykova studánka / Expozice / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

Masarykova studánka

STUDÁNKA REPUBLIKY

Památné místo u silnice mezi obcemi Zastávka u Brna a Vysoké Popovice připomíná 10. výročí vzniku Československé republiky. Studánku nechala v letech 1928–1929 upravit Rosická báňská společnosti na památku zakladatelů státu prvního prezidenta-Osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka a amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Jedná se o unikátní stavbu, která nemá ani na území bývalého Československa obdobu. V roce 2009 ji Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska nákladně zrekonstruoval.

 

O Masarykově studánce

Masarykova studánka vznikla z obdivu a úcty k zakladateli Československé republiky a prvnímu prezidentu „Osvoboditeli“ Tomáši Garrigue Masarykovi v letech 1928–1929 u příležitosti 10. výročí jejího vzniku. Masaryk patřil mezi hlavní představitele zahraničního odboje usilujícího o vytvoření samostatného státu. Jeho ideály mravnosti, pravdy, spravedlnosti a humanity se staly základem československé státnosti.

Masarykovu plaketu doplňuje na pravé straně portrét prezidenta Spojených států amerických Woodrowa Wilsona. Díky jeho osvícené politice nového harmonického uspořádání světa po I. světové válce, zakotveném ve 14bodovém programu, americká vláda uznala právo na sebeurčení Čechoslováků. Tím došlo k zániku Rakouska-Uherska a byl umožněn vznik samostatné republiky Čechů a Slováků.

 

(Ukázat polohu studánky na Mapy.cz)

 

Slavnostní odhalení

Zrekonstruovanou studánku v den státního svátku vzniku Československé republiky 28. října 2009 odhalil syn Masarykova osobního archiváře, evangelický farář a disident Jan Šimsa a generální konzul USA David Beam. Na oslavách státního svátku a odhalení studánky se podílelo Gymnázium T. G. Masaryka v Zastávce a několik skautských středisek Junáka.

Patronát nad studánkou převzala obec Babice u Rosic jménem starosty Vladimíra Blažejovského, která se zavázala u studánky pravidelně provádět úklid a Základní a mateřská škola T. G. Masaryka v Zastávce, jejíž zástupkyně ředitele Mgr. Radka Bochníčková od studánky převzala symbolický klíč. Žáci se budou o studánku rovněž starat.

Rozbory vody

Podle všech realizovaných rozborů vzorků z Masarykovy studánky je voda pitná. Nicméně, protože rozbory neprovádíme pravidelně, nemůžeme pramen označit jako "pitný", jak ukládá zákon.

Další informace k Masarykově studánce

Další informace a související články

Poškození studánky

Oznamte nám prosím jakékoliv poškození studánky, dřevěného vybavení nebo znečištění okolí odpadky nejlépe SMSkou na tel. číslo 608 441 229 (Martin Horký, vedoucí projektu rekonstrukce). Obratem zajistíme dokumentaci a ve spolupráci s policií a úřady budeme problém řešit. Pomozte nám chránit Masarykovu studánku. Děkujeme.