Notice: Undefined variable: errtype in /DISK2/WWW/rosicko-oslavansko.cz/www/_include/_fce.php on line 444 Smutná bilance války regionu / 2. světová válka / Historie / Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska

Smutná bilance války regionu

Ani na Rosicko-Oslavansku nebyla válka žádná procházka růžovou zahradou. Padlo až velmi mnoho lidí jak na straně vojáků, tak i civilistů. Válka ale nepřinesla jen boje na frontách, ale bohužel i rasovou perzekuci Židů a Romů a umučené nebo popravené odbojáře. Následující děsivé řády představují poslední známé údaje o obětech 2. světové války z našeho regionu. Vzhledem k různorodosti příčin úmrtí jsou údaje spíše orientační. Možná, že po jejich přečtení i pro vás dostane památka osvobození úplně jiný rozměr.


Oběti 2. světové války z Rosicko-Oslavanska (vč. Domašova, Čučic, Újezda u Rosic a Vysokých Popovic) a Ivančic: Umučeni, zahynuli v koncentračních táborech nebo na následky mučení: 29; zahynulí letci ve službách RAF (většinou C.O.T.U. – Czech Operation Training Unit – Česká operační výcviková jednotka, nebo 311. peruť) po jednom letci z Ivančic, Kratochvilky, Oslavan, Čučic a Zastávky. Popraveni (většinou Kounicovy koleje Brno, Mauthausen), zastřeleni při zatýkání, útěku, neposlechnutí německého vojáka, na nucených pracích, pochod smrti, Heydrichiáda: 46; padli v boji (většinou partyzáni družiny Josefa Hybeše z Oslavan a členi občanských hlídek): 14; ostatní oběti válečných událostí: 201.

Rasová perzekuce Židů (většinou Terezín a Osvětim, transporty z Brna): Ivančice 130, Oslavany 6, Rosice 17. V Ivančicích byla po okupaci jihu země zřízena improvizovaná ubytovna pro Židy především z Břeclavi (nyní podnik Retex). Táborem prošlo 801 Židů, mnozí byli nakomandováni na nucené práce na dole Kukla a žili přímo na šachtě.

Rasová perzekuce Romů: 81 z Oslavan. Padlí rudoarmějci 155 – někteří jsou trvale pohřbeni v regionu (např. 9 na Kratochvilce, 68 v Rosicích), ostatní (např. Zbýšov, Babice) byli v minulých letech exhumování a trvale pohřbeni na společném pohřebišti na Ústředním hřbitově v Brně.

Sestavil Martin Horký, E-METRO.cz – květen 2003


Literatura: Žampach Vojtěch, Památník obětí světových válek a národně osvobozovacích bojů v okrese Brno-venkov, okresní archiv Rajhrad Brno-venkov, Brno 2000.


Článek byl publikován 21.4.2007